To mające wiekową tradycję religijne święto jest ważnym wydarzeniem obchodzonym na Azorach. Odbywa się ono co roku w każdą piątą niedzielę po Wielkanocy, a jej główne obchody mają miejsce w Ponta Delgada. Jak dokładnie przebiega ta uroczystość i do czego nawiązuje?
Geneza uroczystości
Początków można szukać wraz z pierwszym osadnictwem na São Miguel. Wtedy to wspólnie z siostrami zakonnymi na wyspę przybył drewniany wizerunek Jezusa Chrystusa, który to zapoczątkował procesję 11 kwietnia 1700 roku. Procesja została zorganizowana głównie w celu wyproszenia łask u Boga, a w szczególności o spokój po nieustających trzęsieniach ziemi, które nawiedzały wyspy. Różne dokumenty z tamtego okresu wskazują, że kiedy figura z wizerunek Jezusa została ukazana wiernym, nękające Azory trzęsienia ziemi ustały.

Figura przedstawia Jezusa umęczonego po ubiczowaniu, chwilę przed śmiercią. Jest niesiona na barkach mężczyzn ulicami Ponta Delgada, mijając przybyłych pielgrzymów.
Kulminacyjny moment – procesja i jej znaczenie
Świętowanie rozpoczyna się późnym wieczorem w piątek iluminacją świateł na głównym placu São Francisco, a kończy w czwartek. Jednak to sobota i niedziela są najbardziej hucznymi i barwnymi dniami, bo wtedy ulice stolicy pokryte są dywanami kwiatowymi. Podczas tego tygodnia Ponta Delgada jest nie do poznania. Natłok ludzi i straganów przemienia miasto w małą metropolię. To właśnie tutaj na głównym placu 11 maja 1991 roku przed tym cennym skarbem mieszkańców wysp uklęknął jedyny papież, który odwiedził Azory – Jan Paweł II.


W sobotę z rana przed wyniesieniem wizerunku na zewnątrz, wokół placu São Francisco swoje błagania zanoszą zgromadzeni pielgrzymi. Składają oni przysięgi i proszą Boga o potrzebne łaski. Robią to w bolesny sposób, bo okrążają plac na kolanach. Tradycja niekoniecznie musi być zrozumiana przez innych, ale na pewno trzeba ją uszanować. Po południu tego samego dnia ma miejsce wyniesienie wizerunku Jezusa Chrystusa z kaplicy na ołtarz wraz z procesją po głównym placu.
W niedzielę odbywa się uroczysta Msza Święta, która jest ważnym wydarzeniem podczas całego święta. Uczestniczy w niej także biskup. Tego poranka plac São Francisco zamienia się w wielką katedrę na świeżym powietrzu, przygotowując wiernych do późniejszej pieszej pielgrzymki ulicami Ponta Delgada.
Odbywająca się po mszy procesja robi ogromne wrażenie i nie ma co się temu dziwić. Jest uważana nawet za jedną z najdłuższych i najbardziej zatłoczonych w Europie. Co ciekawe, trasa pochodu od ponad 300 lat nie uległa zmianie. Przemarsz trwa około pięciu godzin, mijając po drodze pobliskie kościoły. Na początku procesji niesione są sztandary, następnie idą mężczyźni w czerwonych pelerynach, orkiestra, dzieci przebrane za aniołki, duchowieństwo, studenci, władze, harcerze, romeiros, strażacy, a na końcu wierni. Dopiero w połowie procesji niesiona jest figura Jezusa Chrystusa, będąca bezcennym skarbem Azorczyków.




Jakie zwyczaje są związane z tym świętem?
Warto też wspomnieć o mężczyznach, którzy w niedzielę z samego rana układają przepiękne, ale i bardzo pracochłonne barwne dywany z kwiatów i pofarbowanych małych kawałków drewna. Wzory ułożone na ulicach są szybko zadeptywane podczas procesji, a kwiaty mieszane z innymi pod naciskiem niezliczonej ilości stóp idących osób. Na ulicach można też zauważyć mieszkańców przygotowanych się na wielogodzinne śledzenie obchodów – krzesełka na chodnikach są typowym widokiem tego dnia. Z okien i balkonów zwisają tradycyjne narzuty salutujące do zbliżającej się figury Senhor Santo Cristo. Wieczorem po zakończonej procesji fasada kościoła, w którym to na co dzień znajduje się figura Jezusa Chrystusa, rozświetla się. Oświetlenie składa się z około 130 tys. wielokolorowych małych żaróweczek, a główna ulica stolicy zaprasza głodnych pielgrzymów do ulicznego jedzenia i zabawy.




Senhor Santo Cristo – obchody na kontynencie
Bez wątpienia to wydarzenie pokazuje wielką religijność mieszkańców i ich wiekowe tradycje, które nadal są kontynuowane. Święto Senhor Santo Cristo rozprzestrzeniło się także poza terytorium Azorów, wraz z emigracją. Z obchodami tego święta można się też spotkać za granicą, głównie w USA, Brazylii oraz Kanadzie, tam gdzie tradycja azorska nadal funkcjonuje. Niestety słowa, jak i przedstawione fotografie nie są w stanie dokładnie opisać i pokazać tego wyjątkowego wydarzenia. Aby zrozumieć lepiej to święto trzeba po prostu wziąć w nim udział.
