W centrum najpopularniejszej wyspy archipelagu Azorów znajduje się Lagoa do Fogo. Jest to jezioro, które wypełnia krater wygasłego wulkanu. Ten ogromny, jak na tak małą wyspę zbiornik wodny otoczony jest endemiczną roślinnością. Nic więc dziwnego, że został sklasyfikowany jako rezerwat przyrody.
O jeziorze
Lagoa do Fogo (zwane Jeziorem Ognia) zajmuje centralne miejsce na mapie São Miguel. Jest drugim największym jeziorem na Azorach. Znajduje się w masywie stratowulkanu Água de Pau, w którym odnotowano dwie historyczne erupcje. Lustro wody leży na wysokości 580 m n.p.m, a maksymalna głębokość tego zbiornika wodnego wynosi 31 m.
Od 1974 r. na obszarze Lagoa do Fogo rozciąga się rezerwat przyrody o powierzchni 506 ha. Obszar należy do programu objętego ochroną przyrody Natura 2000. Jak wskazują badania, wulkan formował się tutaj już od 15 000 lat, a jego obecny kształt spowodowany jest zapadnięciem stożka wulkanicznego około 5 000 lat temu. Ostatnia erupcja miała tutaj miejsce w 1564 r.
Endemity – flora, fauna
Wnętrze krateru pokryte jest bujną roślinnością. Zbocza są dość strome, porośnięte gęstym lasem. Endemiczna flora i fauna znajduje się na okolicznych terenach. W tym miejscu można podziwiać jałowiec azorski, wrzos azorski oraz drzewa laurowe (popularne dla Makaronezji). Wśród zwierząt królują ptaki. Przy odrobinie szczęścia zobaczyć można azorskiego gołębia grzywacza, myszołowa azorskiego oraz pliszkę siwą. Co ciekawe, plaża przy brzegu jeziora została uznana za jedną z najlepszych dzikich plaż Portugalii.

Szlakiem aż do brzegu jeziora
W pobliżu jeziora przebiega pieszy szlak (Praia – Lagoa do Fogo), który liczy 11 km. Na pokonanie całego odcinka potrzebne są około 4h. Wędrówka zaczyna się na drodze gruntowej. Potem prowadzi w kierunku jeziora przez pastwiska, pola uprawne, lewady (kanały nawadniające), las cedru japońskiego. W czasie drogi można także zobaczyć wiele gatunków endemicznej roślinności. Po więcej informacji odnośnie samego szlaku odsyłam do oficjalnej azorskiej strony, gdzie istnieje również możliwość pobrania ulotki z mapą szlaku São Miguel – Praia – Lagoa do Fogo.
Punkty widokowe na Lagoa do Fogo
Jadąc drogą asfaltową, w stronę Lagoa do Fogo po drodze natrafimy na kilka punktów widokowych, z których rozpościera się przepiękny widok na jezioro i okoliczną przyrodę. Miejsca nie tylko są dobre do zrobienia pięknych zdjęć, ale również są warte zapamiętania, bo widok naprawdę zachwyca.
Oto dwa punkty widokowe, w których warto się zatrzymać, choć na chwilę:
– Miradouro do Pico da Barrosa.
– Miradouro da Lagoa do Fogo.
Polecam również wybrać się na plażę pokrytą wulkanicznym pumeksem (przy samym jeziorze) i spędzić tam trochę czasu – jednak pamiętaj o tym, że nie można się w tym miejscu kąpać ze względu na to, że jest to cenny obszar będący rezerwatem przyrody.

Dojazd autobusem – ograniczenia w ruchu
Poza sezonem nie ma żadnych ograniczeń związanych z dostaniem się samochodem do Lagoa do Fogo. Natomiast w sezonie letnim, a dokładnie od 15 czerwca do 30 września dojazd własnym środkiem transportu w godzinach 9:00 – 19:00 nie jest możliwy. Na miejsce można dostać się tylko autobusem. Wprowadzone przepisy mają na celu regulację ruchu pojazdów w okolicy jeziora, poprawę jakości usług dla turystów oraz zagwarantować większe poszanowanie przyrody, szczególnie podczas szczytu sezonu.
Samochód należy zostawić na parkingu przy Caldeira Velha lub Casa de Água (w zależności od tego, z której strony wulkanu zajedziemy). Bilet kosztuje 5 euro, a darmowy przejazd mają dzieci do 6 roku życia. Po więcej szczegółowych informacji odnośnie transportu odsyłam do oficjalnej strony – komunikacja do Lagoa do Fogo.

Lagoa do Fogo bardzo często jest pokryte chmurami. Nawet latem, rozglądając się po São Miguel, można zauważyć, że tylko w pobliżu wulkanu Fogo widoczne są chmury. Jednak pogoda na Azorach zmienną jest i po deszczu może szybko wyjść słońce. Warto więc obserwować niebo i w odpowiednim czasie wybrać się w okolice jeziora, aby ujrzeć całe piękno tego miejsca. Wschody i zachody słońca nad Lagoa do Fogo wyglądają szczególnie zjawiskowo.