You are currently viewing Rocha da Relva. Szlak pieszy na São Miguel

Rocha da Relva. Szlak pieszy na São Miguel

Jeśli planujesz wybrać się na pieszą wędrówkę po São Miguel, a w głowie nie masz żadnych pomysłów, to warto rozważyć jeden ze szlaków znajdujący się w pobliżu Ponta Delgada. Nosi on nazwę „Rocha da Relva”, a jego odległość od stolicy wynosi zaledwie 8 km.

Szlak rozpoczyna się dokładnie na obrzeżach miasteczka Relva, które zlokalizowane jest tuż obok lotniska. Jeżeli nie masz wypożyczonego samochodu, to warto podjechać w tą stronę autobusem firmy „Auto Viação Micaelense”. Kursuje on dość regularnie na tym odcinku drogi. O tym jak działa transport na wyspie i jak kursują autobusy przeczytasz więcej w artykule – Jak przemieszczać się po São Miguel?

Jak dotrzeć na Rocha da Relva?

W kierunku szlaku prowadzi nas polna droga, a przy jego początku znajduje się nieduży parking oraz tablica informacyjna. Ja polecam na początku zatrzymać się w Relvie, chociaż na chwilę i zobaczyć widok, jaki rozpościera się z tej miejscowości na ocean. Będąc tam, warto wpaść również do małej kawiarni „Café da Linda”, ze względu na piękny widok jaki oferuje. Wzięłam tam kawę z portugalskim pastel de nata i usiadłam na tarasie. Nikogo nie było, więc czułam się jakbym siedziała na miejscu VIP, co pewien czas obserwując startujące samoloty.

Relva
Widok z kawiarni „Café da Linda” i startujący samolot azorskich linii lotniczych

Opuszczając Relvę i podążając w kierunku szlaku, po drodze mija się azorskie odmiany kwiatów oraz zwierzęta z gospodarstw domowych. Zostawiając miejscowość w oddali, można dostrzec po raz pierwszy znak znajdujący się przy samym parkingu, a wskazujący turystom gdzie dokładnie powinni skręcić. Cały szlak ma 8,5 km odległości (w tą i z powrotem), a jego pokonanie zajmuje około 2,5 h.

Panorama Relvy z oddali
Znak informujący o szlaku

Wędrówka po szlaku w pigułce

Już na początku szlaku można poczuć na własnych nogach dość strome zejście. Cała wędrówka to głównie schodzenie w dół, a później oczywiście wchodzenie w górę. Wynika to z tego, że ścieżka znajduje się na klifie (fajã). Początkowo, gdy przejdzie się kilkaset metrów w dół, można zauważyć małe skrzyżowanie z dwoma znakami. Gdy wybierzemy i udamy się w stronę „Rocha do Cascalho” czeka nas dość strome zejście, wynoszące około 600 metrów.

Ścieżka na początku szlaku
Skrzyżowanie ze znakami

Schodząc dalej tą ścieżką w niektórych punktach warto przytrzymać się zamontowanej barierki, po około 15 minutach szybszego marszu docieramy do końca tego odcinka szlaku. Po zejściu z klifu można zobaczyć skromne tradycyjne domki azorskie wraz z pewnego rodzaju sztuką podwórkową, którą nie do końca rozumiem. Nie zabraknie też gromadki kotów, które szybko podbiegną, gdy tylko wyciągnie się coś do jedzenia.

Strome zejście z barierką
Tradycyjne domki
Sztuka ogrodowa
Królestwo kotów

Krajobrazy i atrakcje na trasie

Aby trafić z powrotem na główny szlak prowadzący do „Rocha da Relva” trzeba wrócić tą samą ścieżką do wcześniej wspomnianego skrzyżowania i kierować się w stronę drugiego znaku. Podążając dalej, można zauważyć przepiękne geologiczne formacje, które powstały na skutek wylewu lawy. Duże wrażenie robi jasny odcień skał, znajdujących się tuż przy ścieżce, a który tak bardzo różni się od czarnego bazaltu. Są to złoża pumeksu, czyli wulkanicznej skały magmowej. Widok z klifu na ocean robi duże wrażenie. Idąc dalej w dół pojawiają się kolejne tradycyjne domki. Jak będzie się miało trochę szczęścia to istnieje możliwość spotkania osłów, czyli charakterystycznych zwierząt towarzyszących mieszkańcom od lat. Były one kiedyś niezbędnym środkiem transportu, głównie ułatwiającym dostarczanie podstawowych materiałów i dóbr dla Azorczyków żyjących na dole klifu. Ten tradycyjny naturalny przewoźnik ludzi i jedzenia przetrwał po dziś dzień.

Złoża pumeksu
Widok na ocean z klifu
Naturalny transport mieszkańców

Gdy zejdzie się do wioski widać jeszcze więcej unikalnych małych domków oraz murków bazaltowych, które otaczają winnice. Murki ochraniają latorośle przed wiatrem wiejącym znad oceanu i dzięki temu wpływają na wytwarzanie własnego mikroklimatu. Istnieje także możliwość odpoczynku w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu z fontanną, gdzie znajduje się również bezpłatne WC. Takie miejsca są dość popularne na Azorach, bo utrzymywane są przez samych ich mieszkańców. Na trasie znajduje się też kapliczka ku czci Nossa Senhora dos Anjos. To w tym miejscu, co roku 15 sierpnia gromadzą się mieszkańcy Relvy po to, aby wspólnie uczestniczyć we Mszy Świętej. Cały obszar Rocha da Relva ma około 16 ha. W momencie dojścia do ostatnich domków szlak się kończy i trzeba wracać tą samą ścieżką w kierunku parkingu, znajdującego się na górze, przy samym początku szlaku.

Winnice z murkami bazaltowymi
Wioska Rocha da Relva
Miejsce wypoczynku
Kapliczka Nossa Senhora dos Anjos
Koniec szlaku

Cały szlak jest dość stromą ścieżką pieszą, prowadzącą wzdłuż klifu aż do oceanu. Panujący tutaj spokój jest zakłócany tylko przez szum fal i śpiew ptaków. Rocha do Relva to cenne dziedzictwo, pozostawione przez przodków, które nadal powinno się chronić i pielęgnować.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments